Vill se resultatet av sin forskning

[2010-04-23]
Ingrid Sundholm vill inte vänta i tiotals år på att någon ska läsa hennes avhandlingar. På FOI ser hon snabbt ett tydligt resultat av sin forskning.

Namn: Ingrid Sundholm.

Yrke: Forskningsingenjör.

Fritidsintressen: Stickar (”har åstadkommit handledsvärmare och sjal”), lagar mat.

Ålder: 25 år.

Förmåga jag vill utveckla: Trädgårdsarbete.

 Just nu består Ingrid Sundholms  huvudsakliga forskning av att kartlägga hur olika typer av tyger står emot ett antal farliga ämnen. Målet är att ta fram en manual som visar hur man kan hantera farliga gaser och kemikalier vid en viss given situation och viss klädsel, samt en manual som visar hur olika typer av kläder står emot olika typer av farliga ämnen.

I ett annat projekt arbetar hon med att testa filter i skyddsmasker. Testerna ska visa hur länge en viss typ av mask kan stå emot olika typer av kemikalier och partiklar innan det krävs filterbyte. Men också hur man optimerar mängden renande kol vid en given situation – ju mer kol, desto bättre skydd men desto tyngre att andas.

Textilskydd är ett forskningsområde som har fått en allt större tyngd i takt med säkerhetspolitikens ökade fokus mot terrorism.

– Det svåra när man ska skydda sig mot terrorism är att det inte går att beräkna hur, var och när ett eventuellt anfall kommer. Det är också svårare att veta vilka ämnen som kan användas, det handlar mera om vad terroristerna kan komma över, säger Ingrid Sundholm.

Ingrid Sundholm läste civilingenjörsprogrammet teknisk naturvetenskaplig kemi vid Umeå Universitet. Hennes examensarbete handlade om optimering av reningsprocessen vid en pappersmassafabrik. Några månader efter avslutade studier, i juni 2008, började hon arbeta som forskningsingenjör vid FOI. Och hon trivs.

– Inte minst för att man kan få byta arbetsuppgifter och bli involverad i olika typer av projekt. Om jag jämför med dem som jag pluggade tillsammans med och, som gått till industrin, så känns det som om de får göra mer av samma sak, säger hon.

FOI:s breda kunskaper gör myndigheten till en både eftertraktad och meriterande arbetsplats.

– Här finns bra utrustning och många som kan väldigt mycket och glatt delar med sig av sina erfarenheter. FOI har dessutom ett gott rykte och publicerar många artiklar i vetenskapliga tidskrifter, vilket visar att forskningen håller hög kvalitet.

Hon föredrar att arbeta med tillämpad forskning där man snabbt ser nyttan av sitt jobb..

– Jag gillar också det kortare tidsperspektivet, där man snabbt ser ett tydligt resultat av det man gör. Med grundforskning känns det som om det tar 30 år innan någon läser ens avhandling och ser sig ha nytta av den.

Ingrid Sundholm anser att många fler borde kunna dra nytta av den forskning som hon bedriver.

– Dels civila myndigheter som räddningstjänsten, MSB och polisen som vill veta hur bra deras skyddskläder är, dels privata företag som använder skyddskläder och vill testa klädernas prestanda.

 



RELATERADE LÄNKAR 
KONTAKT 

Gunilla Kruse
Informatör
070-927 70 67