Samarbete kring mobilt labb av högsta europiska klass

[2010-05-18]
Försvarets mobila biologiska laboratorium kan snabbt fraktas till områden där man misstänker att det finns farliga bakterier. Nu har det uppdaterats för att kunna användas vid ett nytt utbrott av fågelinfluensa och andra civila användningsområden.

Det mobila biologiska laboratoriet finns inne i en för ett otränat öga vanlig 20-fotscontainer, som kan fraktas med flyg, båt, tåg eller lastbil. Det är ett avancerat labb med en säkerhetsbänk för smittämnen upp till riskklass 3, den näst högsta säkerhetsklassningen vilket innebär att det kan hantera smittämnen som orsakar livshotande men botbara infektioner, exempelvis mjältbrandsbakterier eller pest. Labbet har ett stort samarbete med FOI:s biologiska labb, som utvecklar metoder och lånar ut personal under två- eller treårsperioder.

Det mobila labbet håller även hög internationell standard och får ofta utländska studiebesök. Bara ett fåtal europeiska länder, exempelvis Italien och Finland, har liknande laboratorier, medan länder som Tyskland och Spanien håller på att bygga mobila labb av samma klass.

Det ingår i Försvarsmaktens CBRN*-förband som arbetar med att skydda svenska trupper från farliga ämnen, både i Sverige och utomlands.

– Labbet kan användas i förebyggande syfte, exempelvis för att se om det finns farliga ämnen på platser där man vill bygga en camp eller slå läger. Men också i efterhand för att bekräfta ett utsläpp eller att någon spritt smittämnen, berätta forskningsingenjören Linda Karlsson, som är tjänstledig från FOI för att som en av två forskare arbeta vid det mobila biologiska laboratoriet.

Ett samarbete planeras nu med Försvarets Medicinska Centrum (FÖMEDC), som ansvarar för soldaters hälsa, men som saknar ett mobilt laboratorium.

– Det skulle bland annat kunna innebära att vi hjälper dem att på plats analysera smitta av riskklass 3 som drabbat svenskar i utlandsområden, säger Linda Karlsson.

Totalförsvarets mobila biologiska labb kan även stödja civila myndigheter vid sjukdomsutbrott, olyckor och terroristbekämpning. Skulle ett nytt utbrott av fågelinfluensa komma har labbet redan samordnat sina metoder med Statens Veterinärmedicinska Anstalt, vilket gör möjligt att omedelbart åka ut för att analysera döda fåglar, istället för att transportera smittade fåglar runt i landet.

Det här är ett arbetssätt som skulle kunna utvecklas inom många områden, enligt Linda Karlsson.

– Vi har en del samarbeten med andra myndigheter som Smittskyddsinstitutet och Livsmedelsverket. Men eftersom vi är Sveriges enda mobila labb skulle fler myndigheter kunna begära hjälp av oss genom att fråga Försvarsmakten, när det är bråttom som vid olyckor och misstänkta terrordåd eller när man av något skäl inte kan eller vill frakta det som ska undersökas. Men det kan krävas ett samarbete i förväg så rätt metoder finns implementerade i labbet.

*CBRN står för kemiska (c), biologiska (b), radiologiska (r) och nukleära (n) ämnen



RELATERADE LÄNKAR 
KONTAKT 

Gunilla Kruse
Informatör
070-927 70 67