Nr 3 Östersjön i närbild

omslagVi har inte sjön att ösa ur

Så brukar det heta. Men det gäller inte för den som vill berätta om FOA och Östersjön. Förra våren skrev vi om magnetiker, laserlodare och ryska flottbaser. Nu är det dags igen.

Magnetikerna har flyttat till Vaxholm för att mäta två strömmar i ett sund samtidigt. Om det lyckas det kan det leda till att havsforskare får en bättre chans att rädda skärgården från en förödande blomning. Det händer mycket under och på vattenytan. Vårt vanliga väder beror till stor del på vattenvädret. Vägen till längre väderprognoser går via havsdjupen. I FOAs datorer börjar de första undervattensväder prognoserna att ta form.

Ryska flottan är som bekant numer svår att sikta. Och snart kan det vara svårt att hitta varv som ska bygga den nya bantade flottan. I Severedovinsk vid Vita havet (inte riktigt Östersjön alltså) kommer 90 procent av budgeten från ubåtsvarvet. Men där har ingen sett en lön sedan 1996. Så nu har sedlarna försvunnit ur stadsbilden.

Jan-Ivar Askelin

KONTAKT 

FOI
Totalförsvarets forskningsinstitut
164 90 Stockholm

Tel: 08-555 030 00
Fax: 08-555 031 00

Orgnr: 202100-5182

registrator@foi.se
Kontakta oss