Nr 4 Kampen om tanken

”Skapa förvirring i fiendens huvuden”

Omslag faksimilKatten leker med musen. Katten släpper musen som tror att den är fri. Så fångas musen in gång på gång och när inget annat återstår spelar musen död i hopp om att katten är mer uttråkad än hungrig.

I naturen och i krig har detta spel alltid pågått. Lejonet ryter för att injaga skräck. Fältherren luras genom att visa sig svagare än vad han är och få motståndaren att gå i en fälla. Eller han kan ge sken av att ha en styrka som han inte har i hopp om att undvika strid.

”För att vinna måste vi sluta fiendens ögon och öron och göra honom blind och döv. Vi ska skapa förvirring i huvudena på fiendens befälhavare och driva dem till vansinne.” Så beskrev Mao Zedong vägen till seger 1938.

Ytterst handlar det om att få en mottagare att ta till sig ett budskap och agera på det sätt som sändaren vill. Det kan vara musen som försöker lura katten, generalen på slagfältet eller reklammakaren som vill sälja en vara. Det kan göras på olika sätt bara. Det viktiga är att budskapet går hem. Mottagaren måste känna igen budskapet. Katten vet hur tråkigt det är när musen dör. Då är leken slut.

Det är inget konstigt med det här, säger Håkan Gustafsson vid Högkvarteret som arbetar med vad som idag kallas informationsoperationer. Området har länge varit snårigt. Flygblad har blandats med telekrig och hackers. Nu håller försvaret på att reda ut begreppen och ska gå vidare på den fjärde arenan - informationsarenan. På denna arena används mjuka och hårda verktyg och det är kombinationen som ger förstärkningen. Under den första Irakkriget blandades flygblad med bombmattor och det fick irakierna att ge upp i massor.

I den nya världen kan angreppet komma på informationsarenan. En gång skulle vi försvara oss mot storinvasionen. Hur bra är vårt försvar mot det nya hotet? Mats Ekdahl, mångårig publicist i ledande befattningar och nu chef för Styrelsen för psykologiskt försvar, skriver att ”ur en totalförsvarsaspekt är det moderna mediasamhället den perfekta terrängen för informationspsykologiska bakhåll”. Det är till stor del media som ger oss en bild av verkligheten. Mats Ekdahl påpekar att om allt fler människors verklighetsbild formas av krafter från underhållning, lobbying och propaganda så blir det brister i den medborgerliga kunskaps- och idébildningen.

Kampen om tanken förs nu med nya och effektivare medel. Informationssamhällets genombrott gör att nya opinioner sprids blixtsnabbt över hela jorden. Amatörbilderna från det amerikanska fängelset i Irak fick ett omedelbart genomslag. Tekniken gjorde att bilderna skadade USA mer än många bilbomber tillsammans.

I detta nummer av Framsyn gör vi ett försök att visa både de mjuka och hårda metoderna. Reklammannen Greger Stenström talar om trovärdighet i budskapet. Detsamma gör Fredrik Konnander vid Försvarshögskolan. Fast då handlar det om psylogiska operationer, psyops, som är den militära motsvarigheten till marknadsföring.

Informationsarenan består till stor del av det som vardagligt kallas nätet. Vilka faror lurar därute? FOI:s experter på IT-säkerhet kan visa att det bara tar någon minut innan en oskyddad dator anfalls. I en annan FOI-studie varnas för tilllfälliga brottsplatser på internet. När brottet är utfört sopas spåren undan.

Kampen om tanken gäller också vår förmåga att ändra synsätt. Det kan gälla Försvarsmaktens inriktning. Eller att byta kalla krigets syn på NBC-skydd till något som är anpassat till informationssamhället och nya hotbilder.

IT-professorn Bo Dahlbom varnar dock för att försvaret slänger ut kreatörerna när man nalkas informationsamhället. Det finns en risk för att vi får ett centralstyrt försvar helt i motsats till grundtanken i ett insatsinriktat försvar.

Jan-Ivar Askelin är redaktör för Framsyn

Artiklar i detta nummer

Informationskriget styr vår verklighet

Nyttig kunskap för massmedier

Människan, mediemångfalden och det öppna samhället

Marknadsföringens egen gerillakrigare

”Vi vill få bort mystiken kring informationsarenan”

”Krig kräver kreativitet”

Centrum för informationsoperativa studier

Terrorismen byter skepnad

Så ser regeringen på informationsoperationer

Trovärdighet är allt

Fredsuppdrag kräver kulturell förståelse

Sociala nätverk viktig resurs i nya försvaret

Kampen om tanken

Internet - ny marknad för brottslighet

Virusattackerna började direkt

Nytt verktyg ska spåra säkerhetsbrister

När hela världen blir ett enda stort Google

Nätverket bakom 11 september 2001

Konsten att skilja en lada från en Lada

Nytt radionät i skogen men samma naturlagar

Smart låda ljus i radiodjungeln

Så ska försvaret styras åt rätt håll

”Försvarsmakten måste bli mer flexibel”

Ny syn på skyddet

KONTAKT 

FOI
Totalförsvarets forskningsinstitut
164 90 Stockholm

Tel: 08-555 030 00
Fax: 08-555 031 00

Orgnr: 202100-5182

registrator@foi.se
Kontakta oss