Hotbilder från genetisk teknologi - öppen föreläsning
Diskussioner om framtida militär bioteknik har på senare år följts av larm om risken för ”etniska biovapen”. Men i vilken mån är detta ett reellt hot? Och kan narrativet i sig missbrukas som ett medel i kognitiv krigföring? Den 7 maj bjuder forskargruppen Greyzone Genomics vid Pufendorfinstitutet, Lunds universitet, in till en eftermiddag om de säkerhetspolitiska hoten kring ny genetisk teknologi.

Föreläsningen inleds av Filippa Lentzos, expert på biosäkerhet från King’s College London, som pratar om genetik och desinformation i internationella relationer. Från FOI föreläser Alicia Maria Fjällhed, forskare inom informationsmiljö och -påverkan, om hur berättelser om biologiska vapen används i kognitiv krigföring.
Efterföljande presentationer från forskargruppen och panelsamtal där publiken får möjlighet att bidra med frågor och synpunkter.
Ämnen som tas upp:
- Riskanalys av målstyrda biovapen
- Internationella flöden av genetiska data
- Folkrättsliga perspektiv och juridiska gråzoner
- Biovapen och kognitiv krigföring
- Bioterrorism och ny biotekniks påverkan på hotbilden
Anmälan senast 23 april